Działanie lecznicze ziołomiodów zależy od tego, jakie zioła pszczoły przerobią. Wiadomo natomiast, że dzięki leczniczemu działaniu i miodu i ziół, ziołomiody mają większą zawartość mikro- i makroelementów niż miody naturalne, a co za tym idzie, szersze zastosowanie w leczeniu chorób. Zaleca się stosowanie ziołomiodów rozpuszczonych w wodzie o temperaturze niższej niż 40 stopni. Można nimi również smarować pieczywo.
Charakterystyka leczniczego działania najczęściej spotykanych ziołomiodów
Ziołomiód pokrzywowy
Zwiększa ilość hemoglobiny we krwi dzięki dużej zawartości aktywnego biologicznie żelaza, dobrze przyswajanego dzięki obecności enzymów miodu. Wykazuje także działanie moczopędne i laktacyjne. Wspomaga leczenie reumatyzmu stawowego, zapalenia pęcherza i nerek.
Ziołomiód głogowy
Wspomaga działanie mięśnia sercowego, zapobiegając jego zwyrodnieniu i otłuszczeniu, reguluje ciśnienie krwi. Bardzo skuteczny w leczeniu i profilaktyce chorób serca.
Ziołomiód sosnowy
Działa wykrztuśnie, moczopędnie i bakteriobójczo. Polecany przede wszystkim w schorzeniach górnych dróg oddechowych, anginach, zapaleniach krtani. Wykazuje działanie rozkurczowe i moczopędne.
Ziołomiód aroniowy
Bardzo bogaty w witaminę PP, znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób krążenia. Łagodzi dolegliwości trzustki i wątroby. Niweluje skutki radioterapii, wspomaga także organizm w usuwaniu metali ciężkich.
Ziołomiód aloesowy
Wykazuje działanie lekko przeczyszczające. Polecany jako uzupełnienie diety, dzięki zawartości witamin, minerałów, enzymów i aminokwasów. Pobudza i regeneruje system odpornościowy oraz reguluje przemianę materii. |