Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" to firma rodzinna Anny i Janusza Kasztelewiczów, dla których pszczelarstwo to coś więcej niż zawód i praca - to pasja i fascynacja pszczołami o wieloletniej tradycji.
"Sądecki Bartnik" znajduje się w Stróżach, małej miejscowości leżącej na południu Polski, w sercu malowniczych gór Beskidu Sądeckiego. W rejonie tym rozstawione sa pasieki blisko 1300-pniowego gospodarstwa.
Ta ekologicznie czysta okolica pozwala uzyskiwać czystej jakości miody, zarówno delikatne, wiosenne, jak i ciemne, spadziowe.
Firma rozpoczęła działalność w 1973 roku. Prowadzona początkowo na niewielką skalę, nabrała dynamizmu po roku 1989. Wszystko, co dzieje się w "Bartniku", ma związek z szeroko pojętym pszczelarstwem.
W pasiekach pozyskuje sie wysokiej jakości miody odmianowe oraz inne produkty pszczele: pyłek kwiatowy , mleczko pszczele, wosk, propolis oraz pierzgę. Wędrówki z pszczołami na coraz to inne "pastwiska" gwarantują wysoką wydajność miodu z jednego ula.
Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" prowadzi również skup, uszlachetnianie, konfekcjonowanie i sprzedaż wszelkich produktów pszczelich. Dzięki doskonale wyposażonemu laboratorium i wykwalifikowanym pracownikom, jakość produktów dorównuje wymogom swiatowym. Logo "Bartnika" na produktach świadczy o wysokiej jakości towarów, które znajdują uznanie nie tylko wśród polskich konsumentów , ale docierają do Stanów Zjednoczonych i krajów UE. Konsekwentnie od szeregu lat właściciele starają się również dbać o współpracujących z gospodarstwem pszczelarzy. Z myślą o nich prowadzą hodowlę i chów wysokiej jakości matek pszczelich w uznanej pasiece zarodowej. Dystrybuują dobrej klasy sprzęt pszczelarski. Fachowi pracownicy pasieki oraz zaproszeni specjaliści szkolą oraz udzielają zainteresowanym porad i pomocy w prowadzeniu własnych pasiek.
Od 2000 roku wizytówką firmy jest Muzeum Pszczelarstwa, dostępne dla zwiedzających przez cały rok, gromadzące zbiór unikatowych kłód, uli figuralnych i skrzynkowych oraz zabytkowych przyrządów pszczelarskich. To tu goście firmy zdobywają wiedzę o życiu pszczelego społeczeństwa, odwiecznym związku pszczoły i człowieka, o kulturze pszczelarskiej dawniej i dziś. Licznie odwiedzająca "Sądeckiego Bartnika" młodzież szkolna na warsztatach pszczelarskich zaprzyjaźnia się z pszczołami i aktywnie poznaje tajemnice świata pszczół.
Ponadto firma od kilku lat wydaje książki i produkuje firmy o tematyce pszczelarskiej, w tym poradniki dla fachowców, pozycje na temat zdrowotnych walorów produktów pszczelich, albumy, reprinty, a nawet filmy szkoleniowe.
Gospodarstwo organizuje corocznie w pierwszą niedzielę lipca "Biesiady u Bartnika", przyciągające tysiące miłośników pszczół i miodu. Wykłady naukowe, prezentacje najnowszych osiągnięć, liczne degustacje, kiermasze i występy artystyczne służą popularyzacji tematyki pszczelarskiej, jak również regionu.
"Sądecki Bartnik" bierze czynny udział w prestiżowych imprezach handlowo-wystawniczych w Polsce i za granicą, m.in. w MTP - Poznań, SIAL - Paryż, Grune Woche - Berlin, INTER MIÓD - Moskwa, ANUGA - Kolonia. Od 1995 roku uczestniczy w Międzynarodowych Kongresach Pszczelarzy "Apimondia", odnosząc liczące się sukcesy: złoty medal za album "Ule i pasieki w Polsce", srebrny medal za miody pitne otrzymane w Durbanie w RPA oraz złoty medal za stoisko oraz brązowy za film o tematyce pszczelarskiej, przyznane w Antwerpii.
Dynamizm rozwoju firmy zaowocował również nadaniem właścicielowi tytułu "Agrobiznesmena Roku 1998".
Staranność doboru produktów i konsekwentna walka o najwyższą jakość oferowanych towarów pozwoliła uzyskać Certyfikat Najwyższej Jakości Europejskiego Instytutu Jakości, który był poprzedzony wdrożeniem w roku 2001 systemów zarządzania jakością ISO 9001 i 14001, jak również systemu HACCP.
Wszystko, czym zajmuje się "Sądecki Bartnik", podporządkowane jest umacnianiu własnej marki, propagowaniu pszczelarstwa oraz pielęgnowaniu najświetniejszych tradycji polskiego bartnictwa poprzez działaność edukacyjną i kulturotwórczą. |